Torstai 23. toukokuuta 2013
KD-lehti » Porin SuomiAreena keräsi poliitikot kesälaitumilta 09.08.2012
Mikko Rekimies

Valtiosihteeri Marjo Anttooran tentattava Porin kuntavaaliehdokkaat (vasemmalta) Marjatta Salonen, Tuure Puurunen, Raija Kuoppala ja Simo Korpela.
KD näkyi ja kuului politiikan kesän ykköstapahtumassa
Pienemmät puolueet joutuivat aamuisin jännittämään, mistä oikea paikka esitteiden ja rekvisiitan jakoon löytyisi.
Seitsemättä kertaa järjestetty kesän suurin yhteiskunnallinen keskustelutapahtuma keräsi tänä vuonna kaikkien aikojen ennätysyleisön. Noin 20 000 katsojaa ja kuulijaa saapui Porin tapahtumaan, jota hellittiin aurinkoisella säällä.
Isojen puolueiden erikoisista keskinäisistä sopimuksista johtuen teltalla saatiin jännittää aamuisin, missä ja minkä kokoisella paikalla mikäkin puolue saa olla kansalaistorilla. Lopputulos oli, että KD, Vihreät ja Vasemmistoliitto jakoivat reilusti ja rehdisti yhdessä yhden teltan ja pöydän.
Pöydällä oli siistissä järjestyksessä hyvinkin eri tavoin monista asioista ajattelevien puolueiden esitteitä ja lehtiä sekä muut tarjottavat kuten karkit, piparit ja mehut.
KD tarjosi Marskin mehua
Kristillisdemokraateilla oli tarjolla marsalkka Mannerheiminkin suosikkeihin kuulunutta mustaherukanlehtimehua, Louhisaaren juomaa. Päivystysvuorot kolmena telttapäivänä oli jaettu niin, että Porin osasto vastasi ensimmäisestä päivästä, Satakunnan KD Naiset toisesta ja KD Nuoret kolmannesta päivästä.
Kiitos Satakunnan piirin puheenjohtaja Simo Korpelan tinkimättömän selvittämisen, KD sai isompien puolueiden keskinäisistä sopimuksista huolimatta olla paikalla järjestäjien ilmoittamien aikojen puitteissa paljon muita puolueita pidempään.
Porin ehdokkaat valtiosihteerin tentattavana
KD:n Porin kuntavaaliehdokkaita oli kutsuttu mukaan vastaamaan ajankohtaisiin poliittisiin kysymyksiin Kansalaistorin haastattelupaikalle. Alun perin juontajaksi sovitun puolueen puheenjohtajan, sisäministeri Päivi Räsäsen ollessa hoitamassa eduskunnassa eurokriisiä, juontamisen ja kysymykset ehdokkaille hoiti valtiosihteeri Marjo Anttoora. Haasteteltavana olivat ehdokkaat Marjatta Salonen, Tuure Puurunen, Raija Kuoppala ja Simo Korpela.
Kaupunginvaltuutettu, opettaja Marjatta Salonen kertoi, että neljäs käsky opettaa kunnioittamaan isääsi ja äitiäsi. Siinä on ohje ja esikuva meille jokaiselle. Käsky on annettu aikuisille paimentolaisille, joille oli myös kiusaus jättää vanhukset paikkakunnalta muuttaessa.
– Me annamme nyt esimerkin lapsillemme, miten me hoidamme omat vanhempamme, Salonen muistutti.
Porin osaston sihteeri, lehtori Tuure Puurunen vastasi, miten kouluverkkoa tulisi kehittää Porissa ja sen lähiseudulla sekä miten opetusta tulisi kehittää Porissa. Puurunen arvioi, että kehityksen perustana on oltava opetuksen laadukkuus.
– Nyt pitäisi huomioida entistä vahvemmin tulevaisuuden kansalaistaidot, jotka nojaavat vahvasti hyville IT-taidoille, hän sanoi.
Arvot näkyvät lähimmäisestä huolehtimisessa
Kriisityöntekijä, linjakoordinattori Raija Kuoppala kertoi nuorten syrjäytyneiden ehkäisemisestä, nopean avun saamisesta ja vertaisryhmätuesta sekä kriisiin joutuneiden tukemisista. Kuoppalalle kolmannen sektorin työ ja lähimmäisten tukeminen on ykköstilalla kaikessa työssä. Kaupunginvaltuutettu, lehtori Simo Korpela vastasi kysymykseen ”Sekoitatko sinä uskonnon ja politiikan”, että hän haluaa ainakin pyrkiä olemaan yhden omantunnon ihminen.
– Haluaisin, että kristillisen uskon lähimmäisenrakkautta ja heikoimmassa asemassa olevien puoltamista koskevat opit näkyisivät politiikan teossa. Tällä tavoin pyrkisin aina sekoittamaan politiikan ja uskonnon.
KD:lta jyrkkä ei liittovaltiokehitykselle
Puolueen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Sauli Ahvenjärvi edusti Kristillisdemokraatteja suuressa eurokriisi-keskustelussa. Hän linjasi, että kriisin hoitamiseksi tarvitaan Eurooppaan tehokkaampaa pankkivalvontaa, mutta EU:n kehittämistä liittovaltioksi KD ei missään tapauksessa kannata.
Yksi ratkaistava perusongelma on Ahvenjärven mukaan se, että euroalueen vahvojen ja heikkojen talouksien väliset erot eivät ole supistuneet, vaan entisestään kasvaneet. Pitkällä tähtäimellä olisi harkittava kahta erillistä etenemisraidetta, toinen kilpailukyvyltään heikoille ja toinen vahvoille maille.
Satakunnan piiri 40 vuotta
Porin kaupungin edustushuvilalla Vähä-Katavassa vietettiin Satakunnan piirin 40-vuotisjuhlaa. Iltapäivän emäntänä ja isäntänä toimivat piirisihteeri, Porin osaston puheenjohtaja Marika Hiltunen sekä piirin puheenjohtaja Simo Korpela.
Paikalla oli myös sisäministeriön valtiosihteeri Marjo Anttoora, joka kertoi ministeriön työrytmistä, ja siitä, millaisia asioita ministerin ja ministerin esikunnan tulee seurata. KD Nuorten puheenjohtaja ja kansanedustaja Sauli Ahvenjärven eduskunta-avustaja Aki Ruotsala kertoi KD Nuorten aktiivisesta toiminnasta sekä toi Ahvenjärven terveiset eduskunnasta kansanedustajan ollessa päättämässä Espanjan lainavakuutuksista eduskunnassa.
Puolueen järjestöpäällikkö Mikko Rekimies kertoi puolueen kuntavaalivalmisteluista ja kannusti kaikkia mukaan vaalityöhön. Isoin ja tärkein työ kuntavaaleissa tehdään nimenomaan osastoissa ja kunnissa, ja jokaisen jäsenen, aktiivin ja ehdokkaan työ on todella tärkeää myös koko puolueen kannalta.